Leading Manufacturer of electric drum roaster and grain roasting machine from Bengaluru.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Drum Capacity | 100-600 kg |
| Power Rating | 20 kW |
| Drum Material | SS304 |
| Usage/Application | For Grain Roating |
| Application | Peanut Roasting, Spice Roasting, Cereal Roasting, Seed Roasting, Grain Roasting, Dry Fruit Roasting |
| Automation Grade | Fully Automatic SCADA Based |
| Drum Speed Control | Variable Speed |
| Capacity(kg) | 500 kg/hr |
| Material | SS |
| Mounting | Floor Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Temperature Range | Up To 250 C |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 200 - 2000 Kg/Hour |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 800 kg/hr |
| Heating Type | Electric |
| Motor Power | 3 HP |
| Production Capacity(kg/hr) | 600 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Roasting |
| Application | Gram Roasting, Wheat Roasting, Millet Roasting, Pulses Roasting, Maize Roasting, Barley Roasting, Multigrain Roasting, Cereal Roasting |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Batch Type | Batch |
| Contact Material | SS304 |
| Phase | Three Phase |
| Temperature Range | Up To 250 C |
| Machine Type | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nilesh Singh Dehriya (Director Sales)
Yushan Technology Corporation
Near Sbi Bank, No.123/1, Kachanayakanahalli Village, Jigani Hobli, Anekal Taluk
Bengaluru - 560099, Karnataka, India