Our range of products include automatic chikki making machine, automatic protein bar making machine, peanut chikki making machine, peanut chikki manufacturing plant set up, automatic chikki plant and energy bar making machinery.
₹ 4000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Machine Section | Complete Line |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 45 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric or LPG |
| Suitable Products | Til Chikki, Energy Bar, Groundnut Chikki, Mix Bars, Dryfruit Chikki |
| Heating Source | Electric |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country Of Origin | Made In India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Section | Complete Line |
| Packaging Size | 1 Piece |
| Motor Power | 10 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Suitable Products | Groundnut Chikki, Mix Bars, Dryfruit Chikki, Energy Bar, Til Chikki |
| Heating Source | Electric |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country Of Origin | Made In India |
| Protein Content | 10 g |
Minimum order quantity: 1 Piece
Complete Chikki, Energy Bar, Protien Bar Manufacturing Plant set up Includes all Machines Like (Roater, Sugar Syrup Making Machine, Mixing Unit, Chikki Sheeting and cutting, Flow Wrap Packing Machine). Start to end Consultation till production of chikki.
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Section | Complete Line |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 10 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | 3 |
| Suitable Products | Groundnut Chikki |
| Heating Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Section | Mixing Unit |
| Motor Power | 2 hp |
| Material | SS 316 |
| Phase | Three Phase |
| Suitable Products | Groundnut Chikki |
| Heating Source | Gas Fired |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
Complete Chikki, Energy Bar, Protien Bar Manufacturing Plant set up Includes all Machines Like (Roater, Sugar Syrup Making Machine, Mixing Unit, Chikki Sheeting and cutting, Flow Wrap Packing Machine). Start to end Consultation till production of chikki.
₹ 4900000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Section | Complete Line |
| Motor Power | 60 Hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Suitable Products | Til Chikki, Dryfruit Chikki, Mix Bars, Energy Bar, Groundnut Chikki |
| Heating Source | Electric |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200-300 Kg/hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Machine Section | Complete Line |
| Motor Power | 10 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Material Of Construction Of Machine | SS304 |
| Suitable Products | Til Chikki, Dryfruit Chikki, Groundnut Chikki, Mix Bars, Energy Bar |
| Heating Source | Electric |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nilesh Singh Dehriya (Director Sales)
Yushan Technology Corporation
Near Sbi Bank, No.123/1, Kachanayakanahalli Village, Jigani Hobli, Anekal Taluk
Bengaluru - 560099, Karnataka, India