Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer continuous peanut roasting machine.
₹ 3200000 / Piece Get Latest Price
| Batch capacity | 500 kg |
| Roaster type | Rotary Drum |
| Power Type | Electric |
| Roasting temp | 350 C |
| Material | SS 304 |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Machine type | Automatic |
| Fuel consumption | 5 kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Heat source | Electric and Gas |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nilesh Singh Dehriya (Director Sales)
Yushan Technology Corporation
Near Sbi Bank, No.123/1, Kachanayakanahalli Village, Jigani Hobli, Anekal Taluk
Bengaluru - 560099, Karnataka, India