Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer automatic dosing machine.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Application | Water treatment |
| Capacity | 10000 LPH |
| Material | Stainless Steel |
| Flow rate | 0.5 LPH |
| Max pressure | 3 kg/cm² |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Dosed chemical | Chlorine |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump type | Diaphragm |
| Tank capacity | 50 L |
| Corrosion Resistance | yes |
| Grade | SS |
| Discharge Flow | 0.003 |
| Material(MOC) | SS |
| Temperature | - 30 Deg To 110 Deg |
| Motor Horsepower | 0.3 HP |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 |
| Installation Service | Yes |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Dimension | 35mm x 22 mm |
Nilesh Singh Dehriya (Director Sales)
Yushan Technology Corporation
Near Sbi Bank, No.123/1, Kachanayakanahalli Village, Jigani Hobli, Anekal Taluk
Bengaluru - 560099, Karnataka, India