Pioneers in the industry, we offer masala processing plant, spice masala factory set up and spices masala making plant from India.
₹ 4500000 / Plant Get Latest Price
| Machine Type | All Spice Plant Machinery |
| Automatic Grade | Fully Automatic |
| Application Type | Commercial |
| Brand | Yushan |
| Motor Power | 60 hp |
| Type of Masala | Cumin, Turmeric, Coriander, Other Spices, Chilli |
| Capacity | More than 1000 kg/hr |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Consumption | 15 kw |
| Voltage | 415 v |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Plant
₹ 5000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Masala Processing Plant Machinery |
| Automatic Grade | Fully Automatic |
| Type Of Masala | Mixed Spices |
| Application Type | Industrial |
| Brand | Yushan |
| Motor Power | 60 hp |
| Usage/Application | Commercial |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Power Consumption | 15 kw |
| Voltage | 415 v |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
All Spice Processing Machine and Masala (Spice Factory Set up Consultency from start to end), Layout Design, Vendor Selection, Machine Installation, Production and Launching the products into market, Breakeven the investment, Recipies Development for Masala, RTE Beverages, Sea Food, Instant Mix and many more.
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Machine | Grinding |
| Operation Mode | Automatic |
| Automatic Grade | Fully Automatic |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Type Of Masala | Mixed Spices |
| Brand | Yushan |
| Blower | With Blower |
| Application Type | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 60 HP |
| Capacity | 50-1000 kg |
| Weight | 3600 |
| Power Consumption | 10000 W |
| Power | 1500 W |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Voltage | 415 v |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Blower Type | Cyclone |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nilesh Singh Dehriya (Director Sales)
Yushan Technology Corporation
Near Sbi Bank, No.123/1, Kachanayakanahalli Village, Jigani Hobli, Anekal Taluk
Bengaluru - 560099, Karnataka, India